W upał trzeba wzmóc starania o bezpieczeństwo pracowników
Gdy z uwagi na ekstremalnie wysoką temperaturę praca stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, np. grozi udarem cieplnym, ma on prawo powstrzymać się od jej wykonywania.
Dorośli powinni wypić dziennie od 2 do 2,5 litra płynów. Ta ilość jednak wzrasta, gdy temperatura przekracza 25°C. Wtedy też pracodawca ma dodatkowe obowiązki względem zatrudnionych. Na podstawie § 112 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 60, poz 1650 ze zm.):
∑ zapewnia wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje,
∑ pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych – ma obowiązek zapewnić, oprócz wody, inne napoje; ich ilość, rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników.
Zasady wydawania napojów pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych reguluje rozporządzenie RM z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279 ze zm.).
Konieczne napoje…
Zgodnie z jego § 4, pracodawca jest zobowiązany zapewnić napoje pracownikom zatrudnionym m.in.:
∑ w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25°C,
∑ przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C,
∑ przy pracach związanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta